Sa shpesh duhet të lahemi? Ja çfarë thonë ekspertët

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dushi i bërë çdo ditë mund të rrisë rrezikun e infeksionit tek njerëzit, paralajmërojnë ekspertët.

Doza e tepërt mund të zvogëlojë hydratimin e lëkurës, duke shkaktuar që ajo të atë të bëhet e thatë dhe plasaritur, e cila lejon mikrobet për të hyrë, sipas ekspertit të sëmundjeve infektive Dr Elaine Larson nga Universiteti Columbia.

Ajo shton se shumica e njerëzve lahen me besimin se do të zvogëlojnë rrezikun e tyre ndaj sëmundjeve, megjithatë, ndërsa në të vërtetë dushi më së shumti heq vetëm erën e trupit.

Dr C Brandon Mitchell, asistent profesoreshë e dermatologjisë në Universitetin e Xhorxh Uashingtonit, shton se larja heq nga lëkura vajrat e saj natyrale, të cilat mund të prishin bakteret “të mira” që mbështesin sistemet imunitare të njerëzve, shkruan DailyMail.

Sipas Dr Mitchell, banja vetëm një herë ose dy herë në javë zakonisht është e mjaftueshme për shumicën, duke shtuar: ‘Një dush ditor nuk është i nevojshëm’.

...

Share.

About Author

Leave A Reply